Cześć :),
pewnie większość osób, które chociaż trochę interesują się zdrowym odżywianiem słyszało o korzyściach płynących ze spożywania białka. Jednak informacji na ten temat jest tak wiele, że czasem można się pogubić ;). Zacznijmy więc od początku...
Białka pełnowartościowe (białka pochodzenia zwierzęcego) - zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm sam nie może syntezować, muszą być zatem dostarczane razem z pożywieniem.
Białka niepełnowartościowe (białka pochodzenia roślinnego) - zawierają mało aminokwasów egzogennych.
Rola białka:
-podstawowy budulec narządów w organizmie
-uczestniczy w przemianie materii
-wchodzi w skład enzymów, hormonów i przeciwciał
Człowiek dorosły, zdrowy, o prawidłowej masie ciała powinien z dietą spożywać 0,8-1,0 g białka na 1 kg masy ciała a osoba aktywna fizycznie, trenująca siłowo potrzebuje od 1.5 do nawet 3.1 g.
Sportowcy często więc sięgają po dodatkowe suplementy w formie odżywek białkowych.
białka roślinne:
sojowe, pszeniczne, ryżowe, kukurydziane, owsiane
Białka roślinne często są ignorowane jako produkt, który ma pomóc w budowie masy mięśniowej. Wynika to z tego, iż produkty roślinne nie są tak łatwe do strawienia i mają mniejszą wartość biologiczną, niż białko pochodzenia zwierzęcego. Są za to odpowiednie dla wegan i wegetarian
białka serwatkowe :
koncentrat białka - wolniej się wchłaniają, ale są bardzo skutecznie chronią przed katabolizmem (proces niszczenia i rozpadu tkanek mięśniowych)
hydrolizaty białka serwatkowego- szybko się wchłaniają i trawią. Są stosowane w celu bezpośredniej regeneracji powysiłkowej.
izolaty białka serwatkowego - są one powszechnie stosowane, jako suplementy zwiększające przyrost masy mięśniowej.
białka zwierzęce niemleczne :
albumina jaja-stosowana jako uzupełnienie posiłków w ciągu dnia i odżywka przed snem, która zapewni ochroni mięśnie przed katabolizmem
koncentraty, hydrolizaty i izolaty drobiowe, hydrolizaty i izolaty pochodzenia wołowego
Białko bierzemy wtedy, gdy mały go zbyt mało w diecie oraz gdy nie mamy możliwości dostarczenia go w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem. Pomocne okazuje się ono również zaraz po treningu siłowym, kiedy nie mamy czasu aby szybko zjeść zbilansowany posiłek.
Ja również od niedawna zaopatrzyłam się w dwa rodzaje białek i bardzo je polecam wszystkim tym którzy ćwiczą :)
Teraz czas na trening :)
Od niedawna jestem trenerem personalnym
i zachęcam do polubienia mojej strony na facebooku :)
Odwdzięczę się :)
............................
............................
Pozdrawiam!